Çeyrek finalde inanılmaz bir maç sonu ve A.J. Slaughter’ın üç sayılık basketiyle Galatasaray Odeabank’ı saf dışı bırakan Banvit ile Trabzonspor Medical Park’ı ikinci yarıdaki oyunuyla evine gönderen Darüşşafaka Doğuş, FIAT Türkiye Kupası’nda günün ikinci yarı final mücadelesinde karşı karşıya geldi.

Karşılaşmaya ters forvet katından Milko Bjelica ve Reggie Redding’in yaptığı koşuları besleyerek Darüşşafaka Doğuş, Semih Erden’in oyunun gerek savunma gerekse de hücum kısmında sergilediği dominant oyun neticesinde ilk on dakikalık bölümde Banvit’e büyük üstünlük kurdu.

Milko Bjelica’nın 14 sayı ürettiği bu bölümde Scottie Wilbekin’in set temposunu oldukça iyi kontrol etmesi neticesinde oyundaki ağırlığını gittikçe hissettirerek farkı açmaya devam eden Oktay Mahmuti’nin ekibi agresif ve istekli bir görüntü çizdiği çeyreği 25-13 önde kapatmayı başardı.

 

İkinci çeyreğe hem hücumda hem de savunmada daha organize bir görüntü çizerek başlayan Banvit, Darüşşafaka Doğuş’a üç sayı çizgisinin etrafında uyguladığı perde değişimli savunmayı uzun süre başarıyla uygulayınca ilk çeyrekte oluşan sayı farkı kısa sürede kapandı. Oyunun savunma bölümünü bu şekilde çözen Selçuk Ernak’ın ekibi hücumda da Dominique Johnson’ı bulmayı başarınca skor üretimini yukarı çekmeyi bildi.

Çeyreğin son bölümünde oyunun her iki alanında da Banvit fırtınası esti. Courtney Fortson ve Dominique Johnson’ın kusursuz oyununun yanına Tolga Geçim’i de ekleyen Selçuk Ernak’ın ekibi 13-0 seri yakaladı ve ilk çeyreğini 12 sayı geride tamamladığı karşılaşmada soyunma odasına giderken 41-33’lük üstünlüğü yakalamış oldu.

Üçüncü çeyrekte her iki ekip de savunma organizasyon ve agresifliğini yukarı çekti. Özellikle boyalı bölge savunmasında ikinci çeyreğin aksine oldukça dirençli bir görüntü ortaya koyan Darüşşafaka Doğuş, Banvit’in hücum aksiyonlarını büyük oranda durdurmayı başardı. Marcus Slaughter ile hücum ribaundlarında büyük fark yaratan Oktay Mahmuti’nin ekibi, çember etrafındaki kolay atışları bitirmeyi başaramayınca son finalistin belli olacağı karar çeyreğine 57-54 Banvit üstünlüğüyle gidildi.

 

Karar çeyreğine üçüncü çeyrekteki agresif görüntüsünü sürdürerek başlayan Darüşşafaka Doğuş, Banvit’i üst süte kötü hücumlara sürükleyince Manuchar Markoishvili’nin serbest atış çizgisinden kaydettiği isabetlerle üçüncü dakika dolmadan skorda 58-57 öne geçmeyi başardı.

Heyecan dolu mücadelenin son bölümünde iki ekip de karşılıklı skor üretirken Emir Preldzic ve Milko Bjelica ile üç sayılık isabetler bulan Darüşşafaka Doğuş, maçın bitimine üç dakika kala 68-60 öne geçince Selçuk Ernak mola almak zorunda kaldı. Mola dönüşü Courtney Fortson ile bir orta mesafe basket kaydeden Bandırma temsilcisi, savunmada daha agresif bir görüntü sergilemeye başlamasının üstüne bir de Dominique Johnson ile üç sayılık isabet bulunca aradaki sayı farkını kapatarak son iki dakikaya 68-65 girdi.

Son bir dakika içerisinde Courtney Fortson’ın üst üste iki top kaybı yapmasıyla oyunu kazanma noktasına getiren Darüşşafaka Doğuş, Scottie Wilbekin’in serbest atış çizgisinden (1/2) atmasıyla 73-70 öne geçti. Taktik faullerin başladığı dönemde Courtney Fortson ile çizgide hata yapmayan Banvit, skoru 73-72’ye getirse de yine Wilbekin’in çizgide kaydettiği sayılarla 75-72 geri düştü ve oyunun geri kalan bölümünde hata yapmayan Darüşşafaka Doğuş, maçtan 76-74 galip ayrılarak finalde Fenerbahçe’nin rakibi oldu.

PAYLAŞ

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK